Alt za vijest

Blog

Kako izabrati implantat?

PROČITAJ JOŠ
Share article on Facebook Share article on Twitter

Nedostaje vam zub, a ne znate od kuda da krenete? U ovom blogu ćemo vam pomoći da se snađete u moru informacija koje se nalaze na internetu.

Moderna stomatologija nam je omogućila da nadoknadimo zub koji nam nedostaje uz pomoć implantata. Implantat je titanski vijak koji se ugrađuje u kost  i na taj način imitira korijen zuba koji nam nedostaje. Na ugrađeni implantat se mora staviti abatment odnosno nadogradnja koja povezuje implantat sa krunicom zuba, koja se izrađuje u laboratoriju.

Implantati su, trenutno, vrhunac moderne stomatologije i zbog toga su nezaobilazan prijedlog rješenja nedostatka zuba od strane stomatologa. Glavna prednost implantata je njegova doživotna trajnost te činjenica da se izbjegava brušenje dodatnih zuba (što je potrebno u ugradnji klasičnih mostova i krunica). A kao nedostatak bi naveli dužinu trajanja postupka ugradnje implantata (cca 6 mjeseci od početka do gotovog rada), cijena i činjenica da nije svaki pacijent kandidat za implantat. Vrlo veliku ulogu u pojavi komplikacija nakon ugradnje implantata igra loša higijena. Stoga će stomatolog pri prvim pregledima i konzultacijama odrediti da li je pacijent kandidat za implantat ili nije.

Idući problem koji muči pacijente je kako izabrati „marku“ implantata. Tržište implantata je zaista veliko i teško se snaći. Važno je da pacijent zna da svi današnji implantati prate trendove i sigurni su za pacijenta. Ono što pacijent može uzeti kao uvjet odabira bila bi tradicija tog implantološkog sustava. To znači da implantološki sustav iza sebe ima barem 10-tak godina uspješnih ugradnji. Toliko je minimalno potrebno vremena za provedbu evaulacije nakon koje možemo zaključiti da li je neki implantat „dobar“ ili „odličan“.

Garancija na implantat kao i garancija na gotov rad od strane stomatologa također mogu pacijentu dati određenu sigurnost te pomoći u odabiru koji će implantat ugrađivati i kod koga. Također je važno napomenuti da pacijent uz ugrađeni implantat dobiva njegovu putovnicu u kojoj piše koji implantat mu je ugrađen, koje veličine, kada i kod koga.

Kao zaključak ovog djela možemo napisati da nije toliko važan koji implantat se ugrađuje već kako se ugrađuje i kako ga se čuva.

Kao važan dio pripreme ugradnje implantata odnosno preduvjet za razgovor o eventualnoj ugradnji zahtjeva pregled kod odabranog stomatologa, razgovor o vašim željama i mogućnostima te uvid u CBCT snimak vaše čeljusti. Upravo CBCT snimak, ne vezano uz RTG snimak, igra veliku ulogu u planu terapije. Ponudu i plan je moguće napraviti tek nakon spomenutih stavki.